PRÁVO NA PRÁCU – súčasť Všeobecnej Deklarácie Ľudských Práv

Aj keď sa to dnes veľmi nezdá a nikde ani nie je reálne garantované je právo na prácu taktiež súčasťou Všeobecnej Deklarácie Ľudských Práv.

Článok 23 (1) Každý má právo na prácu, na slobodnú voľbu zamestnania, na spravodlivé a vhodné pracovné podmienky, ako aj na ochranu proti nezamestnanosti.

Na jednej strane je právo na prácu formálne dodržané, každý si môže slobodne hľadať zamestnanie a uchádzať sa o prácu. Na druhej strane, nie je nikomu zaručené, že vôbec nejakú prácu dostane.

Táto neistota má ďalekosiahlejšie dôsledky aj na iné oblasti kvality života. Lebo práca má okrem hospodárskeho rozmeru aj sociálny a pomáha poľudšťovaniu a rozvoju osobnosti človeka.

Je otázne či právo na prácu vôbec môže byť v liberálnej demokracii uplatniteľné, keďže jedným zo základných rysoch liberálnej demokracie je voľný trh, ktorý zaručenie práva na prácu pre každého automaticky vylučuje.

Opäť chcem upozorniť, že sa vylučuje jedno právo (na prácu) na základe druhého práva (voľný trh), čo je v rozpore s touto deklaráciou, lebo podľa jej znenia nie je prípustné, aby jedno právo zasahovalo do druhého a navyše, druhé spomínané právo ani nie je súčasťou všeobecnej deklarácie.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Scroll to Top
%d blogerom sa páči toto: