Ilustračný obrázok: právo na prácu

PRÁVO NA PRÁCU – ROVNAKÝ PLAT ZA ROVNAKÚ PRÁCU

Stále pretrvávajúci problém.

Všeobecná deklarácia ľudských práv: Článok 23 (2) Každý má bez akejkoľvek diskriminácie nárok na rovnaký plat za rovnakú prácu.

Pri tomto práve sa dokonale ukazuje aj nedostatok trhu, alebo takzvanej “neviditeľnej ruky trhu”, ktorá by mala podľa predpokladu zabezpečiť rovnaký plat na rovnakej pozícií už len zo svojej podstaty, keďže z ekonomickej stránky je jedno kto a kde konkrétnu prácu vykonáva.

Veľakrát sa stretávame s rozdielnymi pracovnými podmienkami na rovnakých pozíciách u žien a mužov, alebo aj podľa regionálnych rozdielov. Je bežné, že na rovnakej pozícii v jednom štáte sú rozdielne podmienky často na základe regionálnej lokácie podnikov.

Takisto je zrejmý problém, kedy v jednej firme v rôznych štátoch na rovnakej pozícií sú rozdielne platy. Dokonca aj v rámci samotnej Európskej Únie, kde všetky štáty prijali všeobecnú deklaráciu ľudských práv za svoj cieľ.

Nedodržiavanie práva na rovnaký plat za rovnakú prácu nie je absolútne nijako odôvodniteľné, ani na základe všeobecnej deklarácie ľudských práv, ani na základe liberálneho voľného trhu.

Zdieľaj článok:

Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp
Váš odber sa nepodarilo uložiť. Prosím skúste znova.
Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek.

Odber noviniek

Prihlaste sa na odber noviniek, ak chcete byť informovaný o všetkých akciách a diskusiách, ktoré organizujeme.

Pridaj komentár

Najnovšie články: