PRÁVO NA PRÁCU – PROBLÉM PREKARIZÁCIE PRÁCE

Všeobecná deklarácia ľudských práv: Článok 23 (3) Každý kto pracuje má právo na spravodlivú a primeranú odmenu, ktorá zabezpečuje jemu samotnému a jeho rodine životnú úroveň zodpovedajúcu ľudskej dôstojnosti, doplnenú v prípade potreby inými prostriedkami sociálneho zabezpečenia.

V krátkosti môžeme tento článok zhrnúť, ako prekarizáciu práce. Je mnoho profesií, v ktorých zamestnanci nie sú spravodlivo a ani primerane ohodnotení. Okrem výšky mzdy sú často problémom aj rôzne formy zamestnávania. Popri štandardnej práci na dobu neurčitú sa využívajú aj iné (pre zamestnanca menej výhodné) formy zamestnávania a to napríklad: práca na živnosť, práca na dohodu, polovičný úväzok a podobné.

Veľký problém vidím hlavne pri rozšírenom využívaní zamestnávania na živnosť v profesiách, ktoré zo svojej podstaty nie sú podnikaním, ale štandardnou závislou činnosťou, ako rôzne manuálne profesie: murári, tesári, elektrikári a ďalšie. Je zvláštne, že niektorí zamestnávatelia vedia zamestnať svojich zamestnancov v týchto profesiách cez štandardnú pracovnú zmluvu, ale niektorí zamestnávajú na živnosť.

Je tu zrejmá medzera v zákonníku práce, lebo zamestnávanie na živnosť je v mnohom nevýhodnejšie pre zamestnancov aj v prípade, že dostavajú o niečo viac, ako štandardný zamestnanci. Pri práci na živnosť sú živnostníci nútení šetriť na odvodoch, čím v konečnom dôsledku sú ochudobnení zo sociálneho poistenia v prípade vzniku nároku.

Taktiež nemajú hradenú dovolenku, práceneschopnosť a iné sociálne výhody štandardných zamestnancov. Definícia závislej činnosti v príslušných zákonov je evidentne nepresná. Ďalším nie málo rozšíreným javom je obchádzanie vyplácania celej výplaty spôsobom, že určitá časť sa vypláca na “ruku”.

Väčšinou sa to robí tak, že je zamestnanec zamestnaný oficiálne na minimálnu mzdu a zvyšnú dohodnutú čiastku dostáva od zamestnávateľa bokom, buď formou diét, alebo na čierno. Veľa krát to ani zamestnanci neriešia v presvedčení, že štát je ten ktorý ich okráda, a preto súhlasia so zamestnávateľom na takejto forme vyplácania odmeny.

Pravda je ale tá, že ich okráda zamestnávateľ. V tomto prípade sú zamestnanci ukracovaní o alikvotnú časť odvodov, z ktorej sa vypočítavajú dôchodky, podpora, alebo nemocenské dávky. Najlepšie to zamestnanec pocíti v prípade, ak ochorie a začne poberať nemocenskú dávku, alebo sa ocitne na podpore v nezamestnanosti. Je to väčšinou výrazný prepad v príjmoch.

Zdieľaj článok:

Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp
Váš odber sa nepodarilo uložiť. Prosím skúste znova.
Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek.

Odber noviniek

Prihlaste sa na odber noviniek, ak chcete byť informovaný o všetkých akciách a diskusiách, ktoré organizujeme.

Pridaj komentár

Najnovšie články: