Právo na bezplatné vzdelanie

PRÁVO NA BEZPLATNÉ VZDELANIE

Aj keď ho veľmi nepociťujeme, je nám pomaly z neho uberané.

Problém základného vzdelania nie je v jeho dostupnosti, ale v jeho znižujúcej sa kvalite. Stále menej financií dostupných pre školstvo spôsobuje znižujúcu sa kvalitu všeobecného vzdelania. Dobré vzdelanie spoločnosti je základným predpokladom vyspelosti danej spoločnosti. Vzdelanie je taktiež dôležitým prvkom rozvoja osobnosti a preto by malo byť umožnené nie len základné vzdelanie, ale čo najširšie dostupné celoživotné vzdelávanie pre každého záujemcu. Čím vzdelanejší občania, tým lepšia spoločnosť.

Prítomnosť súkromného sektora či už v školstve, alebo vo vede spôsobuje vylúčenie určitej časti obyvateľstva od určitých vedomostí. Bolo by na prospech celej spoločnosti, keby neboli žiadne obmedzenia v prístupe ku vzdelávaniu a všetkým vedomostiam.

Všeobecná deklarácia ľudských práv: Článok 26 (1) Každý má právo na vzdelanie. Vzdelanie má byť bezplatné, aspoň v začiatočných a základných stupňoch. Základné vzdelanie má byť povinné. Technické a odborné vzdelanie má byť všeobecne prístupné a vyššie vzdelanie musí byť rovnako prístupné všetkým na základe schopností.

2 názory na “PRÁVO NA BEZPLATNÉ VZDELANIE”

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Scroll to Top
%d blogerom sa páči toto: