Sviatok práce…

Ilustračný obrázok: Pixabay

Keď pred tridsiatimi rokmi išli ľudia v bývalom, socialistickom Československu do prvomájového sprievodu, netušili, že je to posledný krát, keď išli takýmto spôsobom oslavovať „Sviatok práce“.

Netušili, že to, čo brali ako samozrejmosť a sociálnu istotu, už za pár mesiacov bude minulosťou.
Netušili, že znova nastane doba, keď význam „Sviatku práce“, dostane pôvodný význam, ako to bolo pred sto rokmi v roku 1889, keď na kongrese II. Internacionály v Paríži, bol práve 1. Máj ustanovený ako sviatok práce a všetkých pracujúcich.
Predchádzali tomu udalosti z roku 1886, keď v prvých májových dňoch vyšli do ulíc robotníci v Chicagu a žiadali osemhodinový pracovný čas. Demonštrácie boli krvavo potlačené a nastalo prenasledovanie robotníckeho hnutia po celých USA. Sedem vodcov hnutia bolo odsúdených na smrť a štyria boli aj popravení.
V bývalom Československu bol Sviatok práve prvý krát oslavovaný po jej vzniku v roku a v roku 1919 bol vyhlásený za štátny sviatok.
V súčasnosti sme sa znova ocitli v dobe, keď sa robotníci stávajú triedou, ktorej práva sú neustále potláčané, okliešťované a porušované.
Ocitli sme sa v dobe, keď znova vychádzajú do ulíc ľudia a žiadajú to, o čo ich nestále oberá nenásytnosť kapitalistického zriadenia. Keď znova musia tvrdo bojovať za znovunavrátenie ľudskej dôstojnosti.
Pred tridsiatimi rokmi, mnohí z tých, ktorí frflali, že musia ísť do prvomájového sprievodu, ani len nesnívali o tom, že budú musieť tvrdo bojovať o vlastnú existenciu a prežitie.
Netušili, že stratia prácu a sociálne istoty, ktoré mnohí brali samozrejmosť a dokonca sa z nich vysmievali.
Netušili, aké to bude ťažké hľadať prácu, alebo sa chodiť prihlasovať na úrady práce.
Netušili, že ak aj budú mať prácu, tak budú musieť pracovať dlhé hodiny, len aby uživili rodinu a budú od nej často odlúčení na dlhú dobu.
Doba sa od tej spred viac ako sto rokov, možno líši v technickej a technologickej vyspelosti a tým, že robotníci sa nazývajú operátormi výroby, ale nelíši sa v tom, ako sa správajú tí, ktorí žijú a bohatnú z práce ľudí. Nelíši sa v tom, ako sa znova začalo pohŕdať pracujúcou triedou a prácou, ktorú vykonávajú.
Oficiálna propaganda sa snažila zo Sviatku práce urobiť komunistický sviatok a písalo sa o tom, ako komunisti tento sviatok ukradli, ale pravda je iná.
Sviatok práce vznikol práve kvôli neľudskému vykorisťovaniu človeka človekom a len odvaha ľavicových a socialistických robotníckych hnutí a združení a vznik Komunistickej strany v mnohých krajinách, dávali ťažko pracujúcim nádej na normálny život.
A práve preto je dôležité, aby sme tento sviatok oslavovali a dali mu znova jeho pôvodný význam.
Pretože znova žijeme v dobe, keď sú tvrdo potláčané základné ľudské práva, ktoré „nesmú“ byť nadradené obchodným záujmom a právam bezbrehého konzumu.

Devana

Slnovratovo 1. máj 2019

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Scroll to Top
%d blogerom sa páči toto: