Prečo Fico chce rozdávať ľuďom a Sulík nie

Zdá sa to celé jednoduché. Fico je sociálny demokrat a chce rozdávať, lebo myslí na ľudí, rozhadzuje peniaze, je nezodpovedný. Sulík je šporivý, vie, že to je dobré neminúť, chce zabezpečovať naše deti malým dlhom, je zodpovedný. Ale naozaj? Pozrime sa tomu na zúbok.

Už roky naša Európska centrálna banka ECB umožňuje cez kvantitatívne uvoľňovanie prúdenie nových peňazí do ekonomiky. Toto je základ obrovskej súčasnej a aj ešte budúcej inflácie. Samozrejme sú tu aj iné faktory spôsobujúce štrukturálnu infláciu, ale tieto sú najpodstatnejšie pre tú bežnú – dopytovú. Viac peňazí pri rovnakom množstve tovarov = vyššie ceny tovarov. Potiaľ nie je nič neznáme.

Aby sa však inflácia presunula „rýchlo“ aj medzi ľudí, treba aj zvýšiť priamo peňažnú masu medzi obyvateľstvom nielen v bankovníctve. A tu začína presne rozdiel medzi politikmi. Fico je nezodpovedný, rozdá peniaze a zvýši nielen zadlženie ale ešte spôsobí aj infláciu. Bohužiaľ táto argumentácia je úplne scestná, pretože ostatné krajiny v rámci EU už rozdali veľké balíky peňazí ľuďom a teda peniaze sa medzi ľudí dostali už z Eur zóny a pôsobia aj na nás. Náš slovenský podiel na Eur ekonomike je minimálny, preto aj keď by sme rozdali veľa peňazí, nijako to s našou, či európskou infláciou nepohne.

Takisto to zadlženie, ktoré máme je oproti ostatným štátom relatívne malé (aj keď stúpa raketovo pri súčasnej vláde) a keď sme v jednej menovej zóne tak bude nutné riešiť toto zadlženie v rámci Eur zóny ako celku. To, že nie sme zadlžení až po uši môže byť výhoda, že nebudeme musieť toľko splácať, ale ak sa to rozhodnú v Eur zóne vyriešiť zvyšujúcou infláciou, tak sme sa nezadlžili, nemáme dlhy, ktoré „odpíšu“. Za tie peniaze sme nepostavili čo sme mohli – dokončiť diaľnice, nemocnice, či inú infraštruktúru a stratíme obrovské peniaze tým, že sme ich v čase neminuli na rozvojové aktivity, pričom dlhy budú aj tak štátom „nejako“ odpísané. A to „nejako“ musí prísť, pretože v problémoch už nie sú iba Grécko či Taliansko, ale takmer všetky krajiny Eur zóny, pričom už aj USA sú s dlhom na nesplatiteľnej gréckej ceste.

Koľko môžeme minúť nám aj tak schvaľujú, resp. nadiktujú v Bruselskej centrále. To, že nás Matovič so Sulíkom zadlžujú po uši je len znakom, že toto zadlžovanie majú odsúhlasené a môžu. Môžu preto, lebo poslúchajú a centrále je jedno ako peniaze prídu do ekonomiky – či cez štátny rozpočet, alebo cez peniaze posielané ľuďom priamo. Podporujú infláciu. Tie floskuly o prázdnej špajzy sú tak prázdne, neodborné asi ako všetko od súčasnej vlády, len čo ústa otvoria. Pri pohľade na to čo oni robia so špajzou, ako nás vykrádajú je človeku do plaču.

Teda v čom je problém? V tom, že Matovič so Sulíkom rozhadzujú mega peniaze na somariny. Nikto ich pri tom nekontroluje. Mali dlho núdzový stav a mohli míňať bez verejného obstarávania ako chceli. Kontrolné orgány nemajú žiadne právomoci a médiá sa nepýtajú, tak sa zdá, že je všetko v poriadku. Ak by opozícia mala v svojich stranách povahou ľudí typu Matovič, tak by na dennej báze mohla reportovať rádovo vyššie bezbrehé nákupy súčasnej vlády a uživila by viacerých Matovičov oproti tomu čo mal agendu jeden Matovič. A tieto miliardy sa týkajú nielen covidu, či nákladov na východný konflikt, ale sú to primárne peniaze minuté tu na kadejaké čokoľvek. Ak by ich dali ľuďom, tak by tak či tak splnili plán ECB, ale podľa Matoviča so Sulíkom je lepšie vyhodiť peniaze von oknom, či dať svojim na zákazky ako ich dať ľuďom. No a samozrejme by mali menej na svoje potrebné neviditeľné bezbrehé míňanie.

Fico o „finančnom resete“ vie a aj Sulík o tom vie. Je len voľbou Sulíka, či Matoviča komu tie peniaze dajú. No a ich výber je jasný. Len ľuďom nie. A tú ohlodanú kosť čo teraz hodili je prach vo vetre. Tie „predražené“ diaľnice za Mečiara, či nerealizované PPP projekty za Fica sa k tomu čo sa deje teraz javí ako minuté vreckové. Ak by sa bývali minuli už vtedy sme mohli mať aspoň diaľnice vtedy a teraz hotové.

Teda áno, peniaze v masívnom meradle ľuďom spôsobia u nás minimálnu infláciu, ktorá je obrovská, importovaná z Eur zóny, ale sú dané ľuďom, tí to môžu minúť na to čo potrebujú. Ak to ľuďom nepôjde tak to súčasní, vládni prehajdákajú tak či tak a ľudia z toho nebudú mať nič, lebo „finančný reset“ prichádza.

O tom prečo máme takých ľudí v politike akých máme hovoríme v novom cykle Kádrová politika demokracie 1. O optimalizácii budúcej ekonómie, aby aj ekonómia bola aspoň trošku vedou odporúčam pozrieť dvojdielny cyklus Trh vs Päťročnica 1 a Trh vs Päťročnica 2. Samozrejme je to iba úplne oboznámenie sa so základmi a pôjdeme ďalej.

Okrem toho sme mali u seba aj Pavla Kováčika vo veľmi zaujímavej konceptuálnej debate Ako ďalej v EU a samozrejme dokončujeme strih oceňovania ISOPu za rok 2021 v jednotlivých kategóriách. V jednej z nich vyhrali aj doktori – manželia Jancovci a debata s nimi je tu.

Zdieľaj článok:

Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp
Váš odber sa nepodarilo uložiť. Prosím skúste znova.
Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek.

Odber noviniek

Prihlaste sa na odber noviniek, ak chcete byť informovaný o všetkých akciách a diskusiách, ktoré organizujeme.

1 názor na “Prečo Fico chce rozdávať ľuďom a Sulík nie”

Pridaj komentár

Najnovšie články:

%d blogerom sa páči toto: