Pri hľadaní zdrojov o novom (reálnejšom) ekonomickom myslení sa čoraz viac presviedčam, že skutočnými odborníkmi na ekonómiu sa môžu stať len ľudia s neekonomickým vzdelaním. Niektorí, napríklad profesor Steve Keen, hovoria, že ekonomické fakulty absolventov len indoktrinujú neoliberálnou ideológiou. Vzdelanie im neposkytnú žiadne.
Nedávno som našiel video profesora ekonómie Anwara Shaikha, pôvodom z Pakistanu a pôvodne elektrotechnickým vzdelaním, ktorý veľmi pekne a zrozumiteľne hovorí, že mainstreamová ekonomická veda prakticky vôbec neberie do úvahy reálny svet.
Jednu pasáž zacitujem doslovne:
„Keď si pozriete, ako ekonómia popisuje spotrebiteľské správanie, zistíte, že je také isté ako psychológia popisuje správanie sociopata. Sociopat je niekto, kto sa zaujíma len o seba a takmer vôbec o nikoho druhého. Sociopati vnímajú druhých ľudí len ako nástroje na dosahovanie svojich cieľov. A to vrátane rodičov a priateľov. Oni vlastne nemajú žiadnych priateľov. Ale tento popis je identický s maximalizáciou úžitku, o ktorú sa údajne snaží racionálny spotrebiteľ. Ekonómovia to zaobalia do matematických vzorcov a takto ľudí mystifikujú. Všetko ľudské správanie sú schopní vysvetľovať obyčajným sebectvom.“
Už 35 rokov, od masového štrngania kľúčmi, žijeme v psychicky narušenej sociopatickej spoločnosti. Možno nie je náhoda, že dnes napriek veľkým sociálnym rozdielom a príjmovej nerovnosti prakticky nikto nehovorí o revolúcii. A vyzerá to, že väčšina spoločnosti nemá problém so sebastredným sociopatickým konzumom.
Zabudnime na revolúciu. Minimálne dovtedy, kým spoločnosť pochopí, že má problém a že sa musí liečiť. Dovtedy si chráňme vlastné psychické zdravie (ak ste dočítali až sem, tak s pokojným svedomím píšem „my“). Vzdelávajme sa, pracujme na sebe, možno nás budúca zdravšia spoločnosť bude potrebovať.
Zdroj: Belobog