EU a USA zbankrotovali. Multipolárny svet rozdelený na zóny sa rodí z ekonomiky

Ilustračný obrázok: Pixabay

EU a USA bankrotujú presne ako v roku 1971. Princípom bankrotu je, že „subjekty nedokážu splácať dlhy veriteľom“. EU a USA odmietajú narábať s vlastnými peniazmi Ruska v Eur a v USD a tomu hovoria sankcie. Reálne sankcie sú proti pravidlám WTO, ktorých sú členom aj krajiny EU aj USA. Teda sankciami aj EU aj USA zavádzajú protiprávny stav, ktorý nazývajú sankcie, pričom reálne ide o bankrot, pretože svoje záväzky nie sú ochotné splatiť.

V roku 1971 prezident USA Nixon jedného pekného dňa zahlásil, že rušia zameniteľnosť dolára za zlato a reálne tým vyhlásil bankrot USA, pretože dolár bol krytý zlatom a USA neboli schopné naďalej tieto doláre za zlato vymieňať. Potom ako De Gaulle – francúzsky prezident začal posielať do USA lode s dolármi a plné nákladné lode privážali zlato do Francúzska (1968), tak francúzsku menu napadli AngloAmerickí bankári a De Gaulle cez ekonomiku dostal Majdan a už v 1969 ho vystriedal Georges Pompidou, ktorí tieto chúťky nemal.

Napriek tomu neskôr do roku 1971 sa ekonomika USA dostala do takého tlaku, že zbankrotovala a prestala meniť doláre za zlato vyhlásením prezidenta Nixona. V tej dobe sa zmenil dolár na bezcenný papier. Očakávalo sa, že zlatým sa stane rubeľ, avšak Brežnev a jeho partia bola už podplatená, kúpená. Čo za to Brežnev dostal? Obrovské investície do ruského priemyslu. Počas studenej vojny do Ruska prúdili zahraničné investície „kapitalistického nepriateľa“ a oblasť okolo Novgorodu sa stala najpriemyselnejšou časťou sveta. Testy s Brežnevom – mlčanie za investície už skôr, ale z tých významnejších bol test 1969, kde Brežnev pri americkom pristáti na Mesiaci bol ticho. V roku 1968 umrel Jurij Gagarin, ktorý by sa mohol k tomu nejako vyjadriť, ale zrejme už nestihol.

Asi najzásadnejším testom Brežneva bol ale rok 1971, kde USA odskočili od konvertibility dolára za zlato. Tu bolo možné vstúpiť do ekonomického poľa a prebrať štafetu socialistickým systémom, ale akcia bola pripravená a Brežnev opäť nepohol svojou hustou brvou a akceptoval v 1971 bezcenný papier – dolár ako svetovú menu. Tu dal kapitalistickému svetu motor, ktorým nakoniec porazil socialistický blok. Niektoré názory hovoria, že súdruhovia okolo Brežneva boli presvedčení, že ani to USA nepomôže, že socializmus aj tak vyhrá. Ako moc sa mýlili. Dolár zjednotil celosvetové zdroje proti socializmu, to sa nedalo vyhrať. Iné názory hovoria, že Brežnev a jeho partia boli kúpení aj osobným prospechom. Ktorá z týchto alternatív bola správna, či dokonca ani jedna, alebo obe sa ale už asi nedozvieme. Napriek tomu môžeme pátrať v súčasnosti.

Putin podľa neoficiálnych informácií, aby predal Rusko dostal výbornú finančnú ponuku. Neskôr dostal astronomickú ponuku. Ešte neskôr ponuku na úrovni snov. Posledná vraj bola na úrovni úplného nezmyslu. Podľa toho však ako koná v ekonomickej oblasti túto ponuku odmietol a žiada platbu za plyn v rubľoch. Tu počuť obrovské kvílenie rôznych politikov, G7 kvôli tomu zasadá a vyhráža sa. Vraj ruskí obchodní partneri porušia zmluvy s odberateľmi, pretože vo svojich zmluvách majú platbu v Eur a v USD. Majú pravdu, ale napriek tomu niet lepšieho príkladu „force majeure“, klauzuly „vyššia moc“, ktorá sa uplatňuje v zmluvách, ak niekto „zhora“ v obchodnom vzťahu zmení podmienky natoľko, že nie sú aplikovateľné. Klasickým príkladom môže byť zmena DPH, štrajk, pád mosta po dodávateľskej ceste. Teda sú to faktory, za ktoré podnik / firma nemôže a autorom je štát, príroda, či iné neočakávané. Rozhodnutie vlády, že platby v Eur, či USD nebudú prijímané určite k tomu patrí. Takisto sa odberateľ nemôže sťažovať na dodávateľa, že neprijíma jeho menu, keď je v bankrote. V lepšom prípade dodávateľovi práve zmrazil / ukradol aktíva, ktoré mu patria.

Čo z toho vyplýva? Používanie dolára a eura ako ekonomického nátlaku na danú krajinu v určitej veľkosti vie dané krajiny donútiť sa správať podľa predstáv vydavateľa týchto aktív. Môžeme to sledovať v politike celej EU, kde si jednotlivé krajiny nechcú privodiť vlastný ekonomický armagedon protichodnými názormi s vydavateľmi USD či Eur. Detto väčšina menej rozvinutého sveta. To, že to je teraz Rusko nie je také významné, neskôr by to mohla byť akákoľvek krajina alebo nakoniec združenie krajín, ktoré by takéto vydieranie odmietlo.

Putin evidentne nemlčí ako Brežnev pri bankrote USD, či Eura, to je zásadná zmena po 50 rokoch nadvlády dolára od jeho bankrotu. Ak sa Eurodolárovej oblasti nepodarí zastaviť platby za plyn v rubľoch, či už po novom aj exportérom za pšenicu, alebo iné komodity, tak je pravdepodobné, že dolár ako celosvetovo akceptované platidlo skončí. Dolár mal na to už nábeh, tieto ťahanice s rubľom budú toho katalyzátor. Vyzerá, že jednotlivé zóny vplyvu budú po vzore Ruska vydávať vlastné fiat meny a podporovať vlastnú menu a nie dolár. Vydavateľ dolára bude mať poriadny problém, čo s natlačenými dolármi a vydavateľ Eura, čo s natlačenými Eurami závislými na doláre.

Tento zhruba scenár som uverejnil v blogu na Pravde tu ako scenár číslo 3. 10. mája 2020, teda pred cca 2 rokmi sa to ľuďom zdalo ako sci-fi. Bohužiaľ, dnes je doba liberálnych kvázi ekonómov a kvázi odborníkov, takže realita musí ísť do blogu a nie do mainstreamu.

Ešte by som pridal scenár 4, taký malý scenár, že USA „opečiatkujú“ všetky doláre v USA a vymenia ich za nové doláre. Na zahraničné povedia, že bankrot. Toto je najlepšia a najlacnejšia verzia pre USA, ale okamžite si zrušia dolár ako medzinárodné platidlo, ale majú najväčšiu šancu pozviechať si vlastnú ekonomiku, pokiaľ sa USA nerozpadnú.

Ako sa usporiada/neusporiada Európa, kto ju bude riadiť, aké sú základné scenáre sa môžete viac dozvedieť v prvej a druhej časti videa.

Trošku o koncepcii / svetonázore – ako najsilnejšieho nástroja riadenia ľudí v prvej časti videa

Naše ISOP videá – https://www.youtube.com/channel/UC2FyOcISUvWpiOIDWTbuk5Q

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Scroll to Top
%d blogerom sa páči toto: